Portál ZLKR.cz » Vsetínské školy mají budovat ve velkém

Vsetínské školy mají budovat ve velkém

Přírodní učebny, keramické dílny či nového amfiteátru u školy se dočkají děti ve vsetínských mateřinkách a základních školách. Alcedo pro ně zase zřídí laboratoře na měření vlhkosti nebo kvality vody. Vybavení, které má žáky současně vzdělávat, se podaří vybudovat na Valašsku díky mezinárodnímu projektu Vzdělávání bez hranic. Dotačních financí využije Vsetín společně se slovenskou obcí Pruské.

V obou místech nedaleko státní hranice vyroste během tohoto a příštího roku řada zajímavých atrakcí pro studenty. Podpořit mají manuální zručnost, ekologickou a dopravní výchovu a v neposlední řadě posílit úspěšnost žáků v povolání i mezigenerační výměnu zkušeností. Součástí projektu bude totiž kromě hmatatelných novinek i řada česko-slovenských setkání zaměřených na vzdělávací témata.

Konkrétně v MŠ Benátky se děti dočkají nové přírodní učebny, sestavy s výukovými prvky, hudebních panelů i kolotočů na zahradě. Metodické odpoledne uspořádá mateřinka na téma Logopedická prevence v raném předškolním věku. Na bezbariérovost bude zaměřena MŠ Kobzáňova, která se bude současně během následujícího roku rekonstruovat. Vozíčkáře čeká nová sestava s výukovými prvky i talířové pískoviště na noze. Chybět nebude dětský kolotoč a beseda na téma Dětství bez bariér. MŠ Rokytnice se orientuje na umění. Zbuduje keramickou dílnu, opěrnou zeď s výukovými prvky, výukovou sochu a diskutovat bude s partnery ze Slovenska na téma Hliněné vzdělávání. O MŠ Sychrov lze říct, že je milovníkem vody. Pro své děti plánuje kromě klasické sestavy dále edukační hřiště pro hry s vodou a stůl se sítem. Uspořádá seminář s názvem Vodní hrátky.

Pozadu nezůstanou ani místní základní školy, které se do projektu zapojily. ZŠ Luh chce zřídit učebnu Člověk a svět práce, ozdobit školu výukovými panely, modelově vyučovat Volbu povolání a nabídnout kariérové poradenství zaměřené i na žáky se speciálními potřebami vzdělávání. Hlavní myšlenkou novinek je totiž nastavení rovných příležitostí.

„Učebnu řemesel, přírodní amfiteátr a opravu plochy s mapou ČR a SR má v plánu zase ZŠ Rokytnice. Zaměřit se však hodlá zejména na tradiční řemesla na Valašku, ve třídě tedy nebudou chybět kolovrátky, ukázky moštování, sušení ovoce či pletení z pedigu,“ přiblížila vedoucí projektu Jana Janovská. Doplnila, že zajímavé plány má i středisko volného času Alcedo – chce zbudovat malou větrnou a vodní elektrárnu, laboratoře s řadou senzorů pro měření nebo nabídnout cyklus terénních pozorování životního prostředí.

Ve Vsetíně se proinvestuje z dotace 9,8 milionu korun. Do projektu je kromě města Vsetína a zmíněných škol a střediska volného času zapojena obec Pruské a Základní škola s Mateřskou školou Hugolína Gavloviča Pruské. Projekt zahájili zúčastnění partneři 20. června 2011 v prostorách vsetínského zámku.

.
Zdroj: Marie Šidlová, Tisková mluvčí MěÚ Vsetín
http://www.vsetin.cz

Přidejte svůj názor, komentář, cokoliv...


Copyright © 2013-2016 Movex Media - Regionální portál Zlínského kraje - ZLKR.cz
Designed by Theme Junkie. Powered by WordPress.