Portál ZLKR.cz » Praha hlásí – zrušte Poschlou a získáte milionové dotace

Praha hlásí – zrušte Poschlou a získáte milionové dotace

Monitorovací výbor rozhodující o desítkách milionů pro Vsetín požaduje – zrušte Poschlou a přestěhujte Romy do města, pak peníze dostanete. Starosta Čunek kontruje, Poschlou zrušit nemůžeme, vyhodili bychom 40 milionů korun a nepřizpůsobivé Romy do města pustíme, až prokáží, že mění své chování.

Před deseti lety mohlo město Vsetín vystěhovat dle rozhodnutí soudu na ulici cca 40 rodin z rozpadlého domu u polikliniky. Neudělalo to, a zvolilo v té době jediné možné řešení. Za 40 milionů postavilo Poschlou (20 milionů dal stát a 20 milionů dalo město). Dnes je tento krok překážkou k získání desítek milionů korun z Evropské unie. „Naučili jsme nájemníky vážit si nejen svých bytů, ale i společného majetku. Poschlá je v České republice ojedinělým a úspěšným projektem, který prošel testem času – vydržel deset let, zatímco mnohé jiné a dražší projekty byly neúspěšné. Dnes máme doplatit na to, že jsme Romy – neplatiče nevyhodili na ulici. Dle mého názoru je to od Pražských teoretiků závist a pomsta, že jsme byli úspěšní,“ míní starosta Čunek s tím, že v současné době má město málo nájemníků s dluhy na bydlení právě proto, že s nimi umí pracovat a motivovat je.

Také podle zastupitelů není Poschlá žádnou vyloučenou lokalitou, protože jejím obyvatelům nabízí slušné bydlení, parkovací místa, dětská hřiště, ale také dobrou dostupnost na městskou hromadnou dopravu.

„Změna může přijít pouze s prací. Mladí musí být zaměstnáni školou a učením a dospělí zase prací v zaměstnání. Na to potřebujeme peníze z unie,“ řekl na zastupitelstvu Čunek s tím, že peníze budou určeny na asistenty, na speciální pedagogy nebo na zpracování individuálních programů pro jednotlivé rodiny, aby se s jejich dětmi mohlo více pracovat. Jejich rodiče totiž v mnoha případech sami nedokážou svým dětem pomoci s učením, kolikrát už ve druhé třídě.

„Přihláška, kterou město Vsetín podalo v loňském roce, byla dobrá ve všech ohledech až na jednu věc, o které monitorovací výbor diskutoval, a tou byla lokalita Poschla a v ní ubytované občany. Přihláška se také nezabývala tím, jaká bude budoucnost Poschly,“ řekl zastupitelům Radek Jiránek, ředitel Agentury pro sociální začleňování, který se spolu s Martinem Navrátilem vedoucím regionu Východ zastupitelstva účastnili. Společná diskuze trvala více jak dvě hodiny a zastupitelé nakonec patnácti hlasy schválili podání přihlášky k přijetí do 5. vlny spolupráce Koordinovaného přístupu sociálně vyloučených lokalit Agentury pro sociální začleňování. Výsledky hlasování monitorovacího výboru, který rozhodne o zařazení Vsetína do spolupráce, budou známy na začátku července.

.
Zdroj: Mgr. Adéla Kousalová
http://www.mestovsetin.cz

Přidejte svůj názor, komentář, cokoliv...


Copyright © 2013-2016 Movex Media - Regionální portál Zlínského kraje - ZLKR.cz
Designed by Theme Junkie. Powered by WordPress.