Portál ZLKR.cz » Uvařit dobrý guláš, to je dřina!

Uvařit dobrý guláš, to je dřina!

V přepravkách se rozmrazuje zvěřina, před několika hodinami přivezená od osvědčeného dodavatele z východních Čech. Kuchaři, kteří budou od 13. do 15. července na letním stadionu ve Valašském Meziříčí vařit pro návštěvníky 15. ročníku Gulášfestu, mají chvíli času domluvit se na dalším postupu.

„Už o víkendu jsme si nachystali zásmažky a cibulové základy. Spotřebovali jsme tři sta kilo mouky a pět metráků ručně oloupané a nakrájené cibule,“ říká šéfkuchař Petr Zahradníček. Masa se chystají zpracovat bezmála dvě tuny. Kromě devíti metráků zvěřiny hlavně hovězí, vepřové, ale též drůbež, z exotiky třeba maso z lamy nebo antilopy.

Letošní novinkou bude guláš ve stále žádanější bezlepkové úpravě. „Myslíme i na vegetariány, kterým nabídneme několik druhů bezmasých gulášů, například sójový, mexický fazolový nebo bramborový s houbami,“ připomíná Zahradníček. Lidé v kuchyni rádi experimentují s vlastními nápady nebo pátrají ve starých kuchařských knihách. „Tentokrát zkusíme hovězí guláš se švestkami, sušenými i v povidlech,“ prozrazuje kuchař Ivo Petrnek.

Podle zavedené tradice chtějí návštěvníkům během festivalu nabídnout přes třicet druhů guláše. Jen v úvodní den jich ve várnicích bude vonět okolo pětadvaceti. Pro jedenáct kuchařů to znamená, že několik dnů z kuchyně téměř nevystrčí nos. „Pracujeme na směny, přesto jsme běžně až osmnáct hodin na nohou. Chvíli se prospíme, a zase do práce,“ vypráví Petrnek, jenž vypomáhá v kuchyni od prvního ročníku.

Vařit tolik druhů guláše a v množství čítajícím tisíce porcí denně není vůbec jednoduché. „Pracné je už počáteční porcování masa a ostatních surovin, stejně jako příprava cibulového základu a zásmažky. Některé druhy masa je nutné vařit tři hodiny a celou dobu hlídat, aby se nepřipálilo. Jakmile připálíte maso nebo vám zhořkne cibule či paprika, můžete celou várku vyhodit,“ vysvětluje kuchař, proč je i po tolika letech stále ve střehu.

Na rutinu se nelze spoléhat ani mimo kuchyni. „Důležité je pro nás počasí. Na něm do značné míry závisí počet návštěvníků a množství porcí, které bude třeba uvařit. Každý den může být v tomto ohledu jiný, a my se musíme přizpůsobit, třeba i dodatečným nákupem surovin a jejich zpracováním,“ dodává šéfkuchař Zahradníček.

.
Zdroj: Josef Beneš
http://www.gulasfest.cz

Přidejte svůj názor, komentář, cokoliv...


Copyright © 2013-2016 Movex Media - Regionální portál Zlínského kraje - ZLKR.cz
Designed by Theme Junkie. Powered by WordPress.